Vláďa Novotný > Blog > Kvalitní webové stránky

Kvalitní webové stránky

30. dubna 2010, napsal Vláďa Novotný

Web je plný spousty "profesionálních" webdesignérů, jak poznat z pohledu laika, že své práci rozumí? Přečtěte si několik rad, které každý kvalitní tvůrce webů dodržuje.


Štítky blogu: webdesign

Webové stránky jsou nejlevnější a nejúčinnější reklamou, přesto řada firem, živnostníků a organizací vlastní stránky, které je prezentují nedůstojně. Zamyslete se i vy, jestli se za své stránky nemusíte stydět.

Nedávno mě oslovila jedna velká strojírenská společnost; hlavní kritérium - stránky co nejlevněji. Zakázky prý získávají stejně jinde, web mají v podstatě jako vizitku. S podobným názorem se setkávám velice často. V pořádku, pak by však z takové vizitky mělo jít jasně poznat, co daná firma nabízí a jak a koho kontaktovat pro případnou spolupráci.

Dokonalé webové stránky neexistují. Uživatelé si často kvalitu spojují s velikostí. Je-li někdo známý např. Seznam, T-Mobile či jiná velká společnost, jisté chyby si může dovolit - uživatelé jsou k nim tolerantnější a okamžitě neodejdou, pokud nenajdou hned to, co hledají.

Nejpravděpodobněji nejste velice známí a chcete získat peníze od klientů díky vaším webovým stránkám, následující rady vám k tomu můžou pomoct.

Základem webu je kvalitní obsah

Uživatelé hledají na vašich stránkách informaci, nepřišli se podívat na obálku. Řada klientů investuje do grafického návrhu stránek desítky tisíc a přitom nedají téměř nic na kvalitní zhotovení textů.

Webové stránky si neděláte pro sebe

Zamyslete se, co uživatelé opravdu hledají, nepřesouvejte na web zbytečně interní předpisy. Mnohem více je bude zajímat, v čem vynikáte o proti konkurenci a hlavně co jím dáte lepšího, levněji atd.

Originalita stránek

Známým omylem je, že stránky musí být originální. Důležité je, aby to co nabízíte uživatele zaujalo.

Z komára velblouda

Ve svých stránkách se zaměřte na jádro vaší činnosti. Na internetu je tolik webů, jež obsahují informace, které nikdo nečte a ztrácí se tak to důležité. Jste-li restaurace nemusíte ukazovat čas, svátky či jiné zbytečnosti, raději se zaměřte ať je váš jídelníček a provozní doba platná.

Většina webů nejsou aktuální

Snažte se průběžně doplňovat obsah. Uživatelé budou mít k vám větší důvěru, když vaše poslední reakce nebude několik let stará.

Použitelnost webových stránek

Nenuťte uživatelé na svých stránkách přemýšlet. Chování uživatelů na stránkách není žádná alchymie, ale již mnoho let testovaný obor. Hlavní představitelem je Jakob Nielsen, který srozumitelně popisuje, jak se uživatelé na internetu chovají a co od webových stránek očekávají.

Jak poznat kvalitního webdesignéra?

Laik nedokáže poznat kvalitu stránek. Webové stránky jsou komplexním dílem a stejně tak jak u stavby domů nepoznáte jeho kvalitu podle fasády, tak to platí i u tvorby webových stránek. To co hledáme, jsou chyby, kritizovat je totiž vždy snadnější.

Validita

Toto kritérium je často přeceňované, přesto se kvalitní kodér chybám vyhýbá. Do validátoru vložíte příslušnou url adresu a dozvíte se, jak kodér pracoval.

Písmo

Není pod textem žádný obrázek, či barevný přechod? Je písmo dostatečně čitelné? Ideální je černé písmo na bílém podkladu. Netiskne se zbytečný obsah? Je dostatečně velké řádkování? Lze zvětšit písmo v prohlížečích Internet Exploreru (ctrl+pohyb kolečkem) - ne, pak webdesignér o použitelnosti zřejmě ještě neslyšel.

Navigace a struktura

Jsou odkazy podtržené? Vybraná položka v navigaci není odkazem a je zvýrazněná? Navigace je jednoduchá a přehledná? Vystihuje text v url adrese obsah stránky? Má každá stránka svůj titulek? Neotvírají se stránky v nových oknech? Nemusíte neustále vodorovně scrolovat?

Text

Obsahuje text výstižné nadpisy? Jsou určitá slova zvýrazněná? Neobsahuje text zbytečné pravopisné chyby? Je text členěn do odstavců?

Grafika

Načítají se stránky rychle? Nerozpadá se design při změně velikosti písma či velikosti okna? Nezastiňuje grafika text? Pryč je doba kdy grafika hrála na webu hlavní roli, správně navržený grafický vzhled uživatele nevyrušuje, navodí příjemný dojem a zvýrazní důležitou informaci.

Funkčnost

Nemusíte znovu vyplňovat všechny kolonky formuláře při jeho špatném vyplnění? Jsou všechny odkazy funkční?
Neobjevuje se text: Stránky ve vývoji? Neobjevujete na stránkách chybové hlášky?

Závěrem

Jak vidíte kritérií je opravdu mnoho a to jsem vybral jen pár, jež jdou na první pohled poznat. Kvalitu stránek je pak nutné posuzovat z řady dalších hledisek. Investice do webových stránek bývá často nákladnou záležitostí, proto si dobře promyslete, s kým budete spolupracovat.

Kvalitně zpracované, přehledné stránky vám vydrží řadu let a brzy se vám investice do nich vrátí.


Odběr novinek emailem

Zadejte svou emailovou adresu pro odběr novinek emailem.
Přibližně jednou měsíčně vám přijde upozornění na nový článek či jinou zajímavou aktualitu.

Ochrana soukromí: Vaše emailová adresa nebude nikdy nikomu poskytnuta. Odběr můžete kdykoli ukončit pomocí odkazu na konci každého emailu.


Portrét autora blogu Vladimíra Novotného

Vláďa Novotný

Jsem webdesignerem na volné noze. Ve svém blogu píšu o tvorbě webových stránek, použitelnosti aj. podobných tématech.
profil autora >>

ikona Rss kanálu blogu PlkyRSS

Poslední články:

  • Kvalitní webové stránky

Kategorie:© 2010 - 2024 Vláďa Novotný, všechna práva vyhrazena